12.06.2025
Nyhet! Fujifilm X-E5
Den nye Fujifilm X-E5 kombinerer fantastisk bildekvalitet i et svært kompakt format med iøynefallende design og høy kvalitet. Til tross for sin kompakte størrelse og en vekt på bare 438 g, har den fått plass til en fem-akset bildestabilisering (IBIS) samt den nyeste teknologien i X-serien i form av den høyoppløselige bildesensoren, X-Trans™ CMOS 5 HR og den raske X-Processor 5. X-E5 har et filmsimuleringshjul på toppen av kameraet og blir det første kameraet i serien med mulighet til å lagre egne favorittinnstillinger på modus FS1 til FS3. I forbindelse med lanseringen av den nye kameraet kommer også et nytt pancake-objektiv med fast brennvidde, Fujinon XF 23 mm f/2,8, et svært kompakt og allsidig objektiv som vil bli solgt i kit med nye Fujifilm X-E5. Forventet leveringsstart for kameraene er i midten av august og for objektivet i desember.
Høyoppløselig bildesensor på 40,2 megapiksler
Den bakbelyste 40,2 MP X-Trans™ CMOS 5 HR-sensoren og høyhastighets X-Processor 5 gjør at du kan ta bilder med svært høy oppløsning og detaljrikdom. X-E5 har en forbedret bildebehandlingsalgoritme som gir lite støy til tross for det høye pikselantallet, og en ny pikselstruktur som effektivt fanger opp en større mengde lys, noe som gjør det mulig å velge ISO125 som standard følsomhet. Eksponeringstiden kan også styres med større presisjon sammenlignet med tidligere generasjoner, og den raskeste elektroniske lukkertiden er forbedret med 2,5 trinn fra tidligere 1/32 000 til 1/180 000. Kameraets høye oppløsning kan også utnyttes til digital brennviddeforlengelse med 1,4x og 2x forstørrelse.
Autofokus med motivgjenkjenning
X-E5 har en motivgjenkjenningsfunksjon for kameraets autofokus, utviklet med AI-teknologi for dyp læring som finner og sporer motivene dine på en svært imponerende måte. Den oppdager og sporer automatisk ikke bare ansikter og øyne, men også dyr, fugler, biler, sykler, fly, insekter, droner og tog.
Produktdesign som kombinerer klassisk stil med høy finish
For første gang i X-serien er kameraets topplate frest ut av ett enkelt stykke aluminium, noe som øker kvalitetsfølelsen, og den avsmalnende utformingen på baksiden av topplaten gjør det lettere å nå innstillingshjulene. En stilig kamerarem i "tau"-stil følger med for å utfylle den elegante kameradesignen. X-E5 har et dedikert filmsimuleringshjul på toppen av kameraet som gir rask tilgang til 20 av Fujifilms populære filmsimuleringsmoduser, og med FS1 til FS3-modusene er det nå mulig å lagre favorittoppskriftene dine for ulike filmsimuleringer.
Trenger du hjelp til å finne de riktige produktene? Vi er her for å hjelpe deg – kontakt oss på på 21 65 98 40, via vårt kontaktskjema eller besøk oss i vår Tech Hall i 5. etasje på Steen & Strøm i Oslo. Bli med i vårt community for å møte likesinnede innholdsskapere, delta på våre gratis eventer, hold deg oppdatert på alle produktnyheter og lær mer i kunnskapsbanken vår.